Follow us on: Like us on Facebook Follow us on Twitter

Login | Register Now |

Replay Classifieds Horses & Equestrian present Live Streaming-Results of SHCQ Rising Stars 2012

Posted in Show Horse - Show Pony @ Jun 10th 2012 8:03am - By The Editor

Replay Classifieds Horses & Equestrian present Live Streaming of Results of SHCQ Rising Stars 2012

Show Horse Council Queensland Rising Stars 2012 Live streaming of Results from Parkridge

Results are listed below

PHOTO GALLERY Click Here

Photos by Replay, and by the official show photographer Tracey Bavinton -just follow the link above.

YoungStock Under 3 yrs

Class 1 Youngstock ne 13.2hh

Congratulations 1st Tremayne Gold Charm - Susan Paine

2nd Rosworth Singing Soprano Amanda Phillips

3rd 58 Owendale Royal Twist - Hanley Park

1             Tremayne Gold Charm                                  Susan Paine

12           Xanadu of Sefton                                            Karen Shaw

21           Aranui Nerissa                                                 Holly Hall-Perrin

30           Ikon Park Primavera                                       Klowie Stewart

47           ACM Kings Speech                                          A Fraser

52           Rosworth Singing Soprano                           Amanda Phillips

58           Owendale Royal Twist                                   Hanley Park

Photo copyright Replay Classifieds

Class 2 Youngstock 13.2hh ne 14.2hh

1st 2 Arinlea Classic Composer - Heather Coles

2nd Lynhurst Silk n Song - A Fraser

2             Arinlea Classic Composer                             Heather Coles

13           Lynhurst Silk N Song                                       A Fraser

Class 3 Youngstock Over 14.2hh

1st Bouncing Barcley - Samantha McQuie

3             Bouncing Barcley                                            Samantha McQuie

Led Horse 3 Yrs & Over

Champion 1 Tremayne Gold Charm - Susan Paine

Reserve Champion Rosworth Singing Soprano - Amanda Phillips

Class 4 Led Small Pony 12.2 & Under

1st 14 Brendonna Calendar Girl

2nd Centre Stage RA Megan Plucknett

4             Centre Stage RA                               Megan Plucknett

14           Brendonna Calendar Girl               Berry Family

22           Bordershow Super Trooper                          Amanda Woods

Class 5 Led Large Pony Over 12.2hh ne 14.00hh

1st Ascot Starfinch - Shelley Bongioletti

2nd Bordershow Sweet Pea - Amanda Woods

3rd Bordershow Chanel - Karla McPherson

5             Xotic Perfume of Sefton                               Karen Shaw

15           Bordershow Chanel                                       Karla McPherson

23           Bordershow Sweet Pea                                 Amanda Woods

31           Ascot Starfinch                                                Shelley Bongioletti

Photo Copyright Replay Classifieds                             

Class 6 Led Galloway Over 14.00hh ne 15.00hh

1st 24 Euston Solitaire - Ros Lipp

2nd Torchwood - Jo Uppington

3rd 16 Hollydale Loretta - Susan Paine

6             Memphis                                                          Sue Allkins

16           Hollydale Loretta                                            Susan Paine

24           Euston Solitaire                                               Ros Lipp

32           Torchwood                                                      Jo Uppington     

37           Braefoot Park Hallmark                                Sue Poultney      

42           Rathowen Narissa                                          Theresa McMullen

48           Melody Park Fantasia                                    Holly Hall-Perrin

53           Rosedale Spring Carnival                              Aleisha Goodall

54           French Realm                                                  Clare Kelly

Class 7 Led Hack Over 15.00hh

38 Irrrsistabelle - Pania Sutton

2nd Madam Butterfly - S Marshall & N George

3rd Night Watchman  - Leigh Irving

7             Cincinnati                                                         Austin & Lilley

17           Madam Butterfly                                            S Marshall & N George

25           Whytop James Bond                                      Fiona Rolls

33           Jimidean                                                           Handford Family

38           Irrrsistabelle                                                    Pania Sutton

43           Night Watchman                                            Leigh Irving

81           Brodenbri                                                         Ms Emily-Jane Wonka

Champion 38 - Irrrsistabelle - Pania Sutton

Reserve Champion - 31  Ascot Starfinch - Shelley Bongioletti

Saddle Classes

Class 8 Small Pony ne 12.2hh

Champion 4 Centre Stage RA Megan Plucknett 

Runner up - Emelle's Fred Astair - Emily Myers

3rd Caria Park Forever True - Tremayne Stud

4th Brendonna Calendar Girl - Berry Family                         

4             Centre Stage RA                Megan Plucknett         Megan Plucknett

14           Brendonna Calendar GirlBerry Family                   Tayla Berry

22           Bordershow Super Trooper           Amanda Woods         Caitlin Senter

34           Elvanora Park First Class                Bridgette Chalmers  Bridget te Chalmers

44           Emelle’s Fred Astaire                      Emily Myers              Emily Myers

49           Caria Park Forever True                 Tremayne Stud          Elyse Douglas

Class 9 Large Pony over 12.2hh ne 14.00hh

Champion - Xotic Perfume of Sefton - Karen Shaw

Runner up 31 Ascot Starfinch - Shelley Bongioletti - Kate Thorne

3rd 34  Elvanora Park First Class - Bridgette Chalmers

4th Tremayne English Serenade - Tremayne Stud

5th Aranui Quartz - Sally Brunton - Courtney Emme

5             Xotic Perfume of Sefton                Karen Shaw               Karen Shaw

15           Bordershow Chanel                        Karla McPherson      Karla McPherson

23           Bordershow Sweet Pea                  Amanda Woods        Amanda Woods

31           Ascot Starfinch                               Shelley Bongioletti   Kate Thorne

55           Aranui Quartz                                Sally Brunton              Courtney Emme

65           Tremayne English Serenade          Tremayne Stud       Kristen Taunton

72           Headley Park Minks Music             Nina George           Nina George

76           Rathowen X-Factor                         Kim Taunton         Elyse Douglas

78           Rothwell King of Kings                    Ruth Oar            Amber Whittington

79           Bordershow Buccaneer                  Caitlin Senter     Caitlin Senter

80           Owendale Fairy                                Heather Coles  Bella Coles

Class 10 Galloway over 14.0hh ne 14.2hh

Champion Braefoot Park Hallmark - Sue Poultney

Runner up Janevelyn Pantz on Fire - Nici Jamieson & K Matters

3rd Euston Solitaire - Ros Lipp

4th Hollydale Loretta - Susan Paine

5th Melody Park Fantasia - Holly Hall-Perrin

16           Hollydale Loretta                             Susan Paine      

24           Euston Solitaire                                Ros Lipp           

37           Braefoot Park Hallmark                 Sue Poultney       

42           Rathowen Narissa                      Theresa McMullan

48           Melody Park Fantasia                 Holly Hall-Perrin       Hope Beerling

56           Willowcroft Grace Dorline            Fraser Family               Alexia Fraser

57           Janevelyn Pantz on Fire             Nici Jamieson & K Matters  Nici Jamieson

Class 10a Galloway 14.2hh ne 15.00hh

Champion - Sanlirra Garland - Hannah Pearson

Runner up - French Realm - Clare Kelly

3rd Rosedale Spring Carnival - Aleisha Goodall

6             Memphis                                           Sue Allkins            

32           Torchwood                                       Jo Uppington          

53           Rosedale Spring Carnival               Aleisha Goodall       

54           French Realm                                   Clare Kelly             

66           Sanlirra Graceland                           Hannah Pearson    

Class 11 Hacks over 15.00hh ne 16.00hh

Champion 75 Grand Entourage - Melissa Allen

Runner up - 17 Madam Butterfly - S Marshall & N George

3rd Diamond Royale - Jordan Skyring

4th GCE Maserati - GC Equestrian & Adam Oliver

5th Irresistabelle Pania Sutton  

17           Madam Butterfly                             S Marshall & N George                   Nina George

33           Jimidean                                            Handford Family                              Kade Handford

38           Irresistabelle                                     Pania Sutton                                     Pania Sutton

43           Night Watchman                             Leigh Irving                                       Paul Austin

59           GCE Maserati                                   GC Equestrian & Adam Oliver       Adam Oliver

67           Diamond Royale                              Jordan Skyring                                  Jordan Skyring

73           Farleigh Sandringham                     Lisa Jones                                          Lisa Jones

75           Grand Entourage                             Melissa Allen                                    Melissa Allen

77           Bankisa Knight                                  Rhiannon Mussig                             Rhiannon Mussig

81           Brodenbri                                          Ms Emily-Jane Wonka                    Ms Emily-Jane Wonka

Class 11a Hack Over 16.00hh

Champion - Barcelona - Laura Widdowson

Runner up - Cincinnati - Austin & Lilley - Paul Austin

3rd Whytop James Bond - Fiona Rolls Campbell

4th Brodenbri - Emily Jayne Wonka

5th Hidden Agenda - Hollie Sparrow - Lucas Alvarez

7             Cincinnati                            Austin & Lilley    Paul Austin

25           Whytop James Bond           Fiona Rolls Campbell   Fiona Rolls Campbell

60           Barcelona                            Laura Widdowson      Laura Widdowson

68           F.P Dart Secret                   Ryanne McIvor           Ryanne McIvor

74           Hidden Agenda                  Hollie Sparrow            Lucas Alvarez

Led Show Hunter Horse 3 yrs & Over

Class 12 Small Hunter Pony 12.2 & Under

8             RS Eclipse                                          Karen Shaw - 1st Place

Class 13 Large Show Hunter Pony Over 12.2hh ne 14.00hh

1st 40 Rose Air Diplomat - Tina & Lexi Armstrong

2nd 18 Owendale Tangelo - Emmerson Ball

3rd 50 Pacific View Allure - Morrow Family

18           Owendale Tangelo                          Emmerson Ball

27           Owendale Butterscotch                 Hanley Park

35           Armani White DiamondsSelena Williams

40           Rose Air Diplomat                           Tina & Lexie Armstrong

45           Mondiso Park Sienna                      Jade Beerling

50           Pacific View Allure                           Morrow Family

69           Pacific View Christian                     Stewart Family

Class 14 Show Hunter Galloway Over 14.00 ne 15.00hh

1st - 10 Langtree X Factor - Madeleine Dye

2nd - Tall Trees Sarafina - Gillian & Michael Beale

10           Langtree X Factor                            Madeline Dye    

19           Tall Trees Sarafina                           Gillian & Michael Beale  

28           Olivers Diamonds                            Samantha Watt                               

Class 15 Show Hunter Hack Over 15.00hh

1st  - 20 Affliction - Abbey Lovell

2nd - 36 Huntingfield Lodge Theodore - Mel Waller - Huntingfield Lodge

3rd - Dicavalli Royal Gucci - Jane Clifford

11           Remi Lord Locksley                         Ros Lipp                             

20           Affliction                                           Abbey Lovell

29           Dicavalli Royal Gucci                       Jane Clifford

36           Huntingfield Lodge Theodore       Mel Waller - Huntingfield Lodge

41           Diamond Acres Just George          Lucinda Spoor

46           C.M Finest                                         Crystal Mort

Champion - 40 Rose Air Diplomat - Tina & Lexi Armstong

Reserve Champion - 20 Affliction - Abbey Lovell

Supreme Led Rising Star  - 38 Irrrsistabelle - Pania Sutton

Show Hunter Saddle Classes

Class 16 Small Show Hunter Pony ne 12.2hh

8             RS Eclipse                                          Karen Shaw                        Karen Shaw

61           Roseraie Apollo                               Heather Coles                   Bella Coles

Class 17 Large Show Hunter Pony 12.2hh ne 14.00hh

Champion 62 Elvanora Park Kandyman - Tara D'Hondt

Runner up 27 Owendale Butterscotch - Hanley Park - Elyse Douglas

3rd Rose Air Diplomat - Tina & Lexie Armstrong

4th Pacific View Christian - Stewart family - Klowie Stewart

5th Pacific View Allure - Morrow family - Clohee Morrow

18           Owendale Tangelo                          Emmerson Ball                                 Hope Beerling

27           Owendale Butterscotch                 Hanley Park                                       Elyse Douglas

35           Armani White DiamondsSelena Williams                                Selena Williams

40           Rose Air Diplomat                           Tina & Lexie Armstrong                  Jordie Lee-Young

45           Mondiso Park Sienna                      Jade Beerling                                    Jade Beerling

50           Pacific View Allure                           Morrow Family                                Clohee Morrow

62           Elvanora Park Kandyman               Tara D’Hondt                                    Bridgette Chalmers

69           Pacific View Christian                     Stewart Family                                 Klowie Stewart

Class 18 Show Hunter Galloway Over 14.00hh ne 15.00h

Champion - Langtree X Factor - Madeline Dye

Runner up - Buckaroo Mr Chips

3rd Farleigh Celeste - Amber Whittington

4th Tall Trees Sarafina - Gillian & Michael Beale

10        Langtree X Factor                   Madeline Dye                         Madeline Dye

19        Tall Trees Sarafina                 Gillian & Michael Beale         Gillian Beale

28           Olivers Diamonds                            Samantha Watt                                Sandra Trott

63           Buckaroo Mr Chips                          Jenean Cooper                                 Jenean Cooper

70           Farleigh Celeste                               Amber Whittington                         Amber Whittington

Class 19 Show Hunter Hack over 15.00hh   

Champion Dicavalli Royal Gucci - Jane Clifford - ridden by Paul Austin

Runner up Affliction - Abbey Lovell

3rd Huntingfield Lodge Theodore - Mel Waller

4th Remi Lord Locksley - Ros Lipp

11           Remi Lord Locksley                         Ros Lipp                                             Ros Lipp

20           Affliction                                           Abbey Lovell                                     Abbey Lovell

29           Dicavalli Royal Gucci                       Jane Clifford                                     Paul Austin

36           Huntingfield Lodge Theodore       Mel Waller                                        Mel Waller

41           Diamond Acres Just George          Lucinda Spoor                                  Lucinda Spoor

46           C.M Finest                                         Crystal Mort                                     Crystal Mort

64           Gangitano                                        Alana Hughes                                   Alana Hughes

71           Eastwood                                          Ryanne McIvor                                 Ryanne McIvor

        CLICK HERE FOR PHOTO GALLERY                     

Comments

Latest Equestrian Blogs

Blog Categories

Click for RSS Feed