Follow us on: Like us on Facebook Follow us on Twitter

Login | Register Now |

2012 Sydney Royal Horses - Show Jumping Results

Posted in Showjumping Sydney Royal @ Apr 16th 2012 12:11pm - By The Editor

2012 Sydney Royal Horses - Show Jumping Results 

2012 HORSES -SHOWJUMPING RESULTS

Note: Results for each class are displayed as follows: Award, Catalogue Number, Exhibitor, Exhibit

HORSES -Showjumping JUMPING COMPETITIONS

CLASS: S800 Young Jumping Horse of the Show.
 
Winner23MISS EVIE BULLER ORANGEVILLE NSW 2570
YALAMBI'S LANDOR

CLASS: S800A Sash for the Young Jumping Horse of the Show, supported by the Royal Agricultural Society of NSW.
 
Winner23MISS EVIE BULLER ORANGEVILLE NSW 2570
YALAMBI'S LANDOR

CLASS: S801 JUMPING HORSE OF THE SHOW.
 
Winner131TRIPP FAMILY & THOMAS MC DERMOTT WAGGA WAGGA NSW 2650
CP ROMANTIC DREAM

CLASS: S801A The Samuel Hordern Memorial Perpetual Trophy, donated by members of the Committee of the Equestrian Federation of Australia (NSW) Ltd, for the Jumping Horse of the Show.
 
Winner131TRIPP FAMILY & THOMAS MC DERMOTT WAGGA WAGGA NSW 2650
CP ROMANTIC DREAM

CLASS: S801B Sash for the Jumping Horse of the Show, supported by the Royal Agricultural Society of NSW.
 
Winner131TRIPP FAMILY & THOMAS MC DERMOTT WAGGA WAGGA NSW 2650
CP ROMANTIC DREAM

CLASS: S801C Cash Prize for the Rider of the Horse winning the Jumping Horse of the Show, supported by the Royal Agricultural Society of NSW.
 
Winner131TRIPP FAMILY & THOMAS MC DERMOTT WAGGA WAGGA NSW 2650
CP ROMANTIC DREAM

CLASS: S803 MOST SUCCESSFUL RIDER IN JUMPING CONTESTS
 
Winner TRIPP FAMILY & THOMAS MC DERMOTT WAGGA WAGGA NSW 2650

CLASS: S803A The E S Playfair Perpetual Trophy, donated by the late Mrs E S Playfair, for the Most Successful Rider in Jumping Contests.
 
Winner TRIPP FAMILY & THOMAS MC DERMOTT WAGGA WAGGA NSW 2650

CLASS: S803B Cash Prize for the Most Successful Rider in Jumping Contests, supported by the Royal Agricultural Society of NSW.
 
Winner TRIPP FAMILY & THOMAS MC DERMOTT WAGGA WAGGA NSW 2650

HORSES -Showjumping GROUP A

CLASS: 804 Jumping Contest Table A Article 238, 2.2.
 
1113MISS HILARY SCOTT THE OAKS NSW 2570
OAKS MISS SCARLET
277MRS LISA MANUEL GLENEAGLE QLD 4285
RENMARNO
336DIAMOND B FARM PTY LTD GLOSSODIA NSW 2756
DIAMOND B VIGO
4102MR BILLY RAYMONT COORAN QLD 4569
OCEAN BEACH NZPH
586MC DERMOTT FAMILY & MRS CAROLE MASON WAGGA WAGGA NSW 2650
CP ROLEX

CLASS: 805 Jumping Contest Table A2 Article 238, 2.1.
 
137DIAMOND B FARM PTY LTD GLOSSODIA NSW 2756
ALONDRA
244MR BROOK DOBBIN YARRA GLEN VIC 3775
ADVISOR
31MR MATTHEW AFFORD GATTON QLD 4343
KALUNA THUNDERSTRUCK
4113MISS HILARY SCOTT THE OAKS NSW 2570
OAKS MISS SCARLET
518MR PAUL BRENT COLDSTREAM VIC 3770
ANIMATE

CLASS: S805A The Bob Chittick Memorial Perpetual Cup, donated by the late T A Field and Mr R A Field, for the Owner of the winning horse in Class 805.
 
Winner37DIAMOND B FARM PTY LTD GLOSSODIA NSW 2756
ALONDRA

CLASS: S805D Prize (Medallion) for the Rider of the winning horse in Class 805, supported by the Royal Agricultural Society of NSW.
 
Winner37DIAMOND B FARM PTY LTD GLOSSODIA NSW 2756
ALONDRA

CLASS: 806 Jumping Contest Table A Article 238, 2.2.
 
186MC DERMOTT FAMILY & MRS CAROLE MASON WAGGA WAGGA NSW 2650
CP ROLEX
250MISS BRIDGET HANSEN EBENEZER NSW 2756
NICALETTE NZPH
336DIAMOND B FARM PTY LTD GLOSSODIA NSW 2756
DIAMOND B VIGO
444MR BROOK DOBBIN YARRA GLEN VIC 3775
ADVISOR
583GREG & JENNIE & THOMAS MC DERMOTT WAGGA WAGGA NSW 2650
STATFORD DELIGHT

CLASS: S806A The EFA Perpetual Cup, donated by the President of the Equestrian Federation of Australia (NSW Branch), for the Owner of the winning horse in Class 806.
 
Winner86MC DERMOTT FAMILY & MRS CAROLE MASON WAGGA WAGGA NSW 2650
CP ROLEX

CLASS: S806E Prize (Medallion) for the Rider of the winning horse in Class 806, supported by the Royal Agricultural Society of NSW.
 
Winner86MC DERMOTT FAMILY & MRS CAROLE MASON WAGGA WAGGA NSW 2650
CP ROLEX

CLASS: 807 Jumping Contest Table A Article 238, 2.2.
 
137DIAMOND B FARM PTY LTD GLOSSODIA NSW 2756
ALONDRA
250MISS BRIDGET HANSEN EBENEZER NSW 2756
NICALETTE NZPH
3109MRS VICKI ROYCROFT MOUNT WHITE NSW 2250
KARTOON DE BREVE
469KOOLAMAN PARK PERFORMANCE HORSES FYSHWICK ACT 2609
COOL K
583GREG & JENNIE & THOMAS MC DERMOTT WAGGA WAGGA NSW 2650
STATFORD DELIGHT

CLASS: S807A The Jim Barnes Memorial Perpetual Trophy, donated by family & friends of the late Jim Barnes AM, for the owner of the winning horse in Class 807.
 
Winner37DIAMOND B FARM PTY LTD GLOSSODIA NSW 2756
ALONDRA

CLASS: S809 BEST PERFORMED SECTION 1 JUMPING HORSE
 
Winner37DIAMOND B FARM PTY LTD GLOSSODIA NSW 2756
ALONDRA

CLASS: 810 Jumping Contest Table A Article 238, 2.2.
 
1119MR GEOFFREY SMITH TERESEA PARK NSW 2570
CASABLANCA
2125MR TOM SUTHERLAND LINDFIELD NSW 2070
NOLISCO
3131TRIPP FAMILY & THOMAS MC DERMOTT WAGGA WAGGA NSW 2650
CP ROMANTIC DREAM
4118MRS SHARON SLATER PITT TOWN NSW 2756
CP ULIXES
560ANDREW INGLIS & NICK TALIANA MAROOTA NSW 2756
AMBROSE

CLASS: 811 Jumping Contest Table A Article 238, 2.2.
 
123MISS EVIE BULLER ORANGEVILLE NSW 2570
YALAMBI'S LANDOR
2131TRIPP FAMILY & THOMAS MC DERMOTT WAGGA WAGGA NSW 2650
CP ROMANTIC DREAM
3118MRS SHARON SLATER PITT TOWN NSW 2756
CP ULIXES
426MISS DANIELLE BUTCHER PICTON NSW 2571
TWINS QUANTUM
564MR GEORGE JOHNSON NELSON NSW 2765
WONDAREE SPRITE

CLASS: 812 Jumping Contest Table A Article 238, 2.2.
 
1131TRIPP FAMILY & THOMAS MC DERMOTT WAGGA WAGGA NSW 2650
CP ROMANTIC DREAM
223MISS EVIE BULLER ORANGEVILLE NSW 2570
YALAMBI'S LANDOR
3118MRS SHARON SLATER PITT TOWN NSW 2756
CP ULIXES
460ANDREW INGLIS & NICK TALIANA MAROOTA NSW 2756
AMBROSE
564MR GEORGE JOHNSON NELSON NSW 2765
WONDAREE SPRITE

CLASS: 813 Jumping Contest, One Round Stakes, Table C.
 
1131TRIPP FAMILY & THOMAS MC DERMOTT WAGGA WAGGA NSW 2650
CP ROMANTIC DREAM
264MR GEORGE JOHNSON NELSON NSW 2765
WONDAREE SPRITE
323MISS EVIE BULLER ORANGEVILLE NSW 2570
YALAMBI'S LANDOR
491MISS KATIE MC VEAN NEW ZEALAND 3881
DUNSTAN ZIMORENA
5118MRS SHARON SLATER PITT TOWN NSW 2756
CP ULIXES

CLASS: S815 BEST PERFORMED SECTION 2 JUMPING HORSE.
 
Winner131TRIPP FAMILY & THOMAS MC DERMOTT WAGGA WAGGA NSW 2650
CP ROMANTIC DREAM

CLASS: S815A Prize (Rug) for the Best Performed Section 2 Horse, supported by the Royal Agricultural Society of NSW.
 
Winner131TRIPP FAMILY & THOMAS MC DERMOTT WAGGA WAGGA NSW 2650
CP ROMANTIC DREAM

CLASS: 816 Jumping Contest Table A Article 238, 2.2.
 
1139MRS KERRIE & JAMIE WINNING EBENEZER NSW 2756
YANDOO LAUGHTONS LEGACY
249MR AARON HADLOW KOONAWARRA NSW 2530
BB ALBURY
357ANDREW INGLIS & CATHERINE SPENCE MAROOTA NSW 2756
FIORELLA 104
497MR ROBERT MOFFATT MILLMERRAN QLD 4357
FINCH FARM VIDUKA
5120MR GEOFFREY SMITH TERESEA PARK NSW 2570
WONDAREE ASH

CLASS: 817 Jumping Contest Table A Article 238, 2.2.
 
139DIAMOND B FARM PTY LTD GLOSSODIA NSW 2756
DIAMOND B VERONA
2111MRS VICKI ROYCROFT MOUNT WHITE NSW 2250
CACHE
3137MRS KERRIE & JAMIE WINNING EBENEZER NSW 2756
YANDOO ZENZEL HBC
427MISS DANIELLE BUTCHER PICTON NSW 2571
TWINS LOVESONG
584GREG & JENNIE & THOMAS MC DERMOTT WAGGA WAGGA NSW 2650
DAL SANTO

CLASS: 818 Jumping Contest Table A Article 238, 2.2.
 
1139MRS KERRIE & JAMIE WINNING EBENEZER NSW 2756
YANDOO LAUGHTONS LEGACY
285THOMAS MC DERMOTT & SARINA BROOKES WAGGA WAGGA NSW 2650
LH ANNIE ELKA
339DIAMOND B FARM PTY LTD GLOSSODIA NSW 2756
DIAMOND B VERONA
471MRS ALLY LAMB NAMBROK VIC 3847
C P ARGENTO
596MR ROBERT MOFFATT MILLMERRAN QLD 4357
AEA OROX

CLASS: 819 Accumulator Jumping Contest. FEI Article 269.
 
139DIAMOND B FARM PTY LTD GLOSSODIA NSW 2756
DIAMOND B VERONA
285THOMAS MC DERMOTT & SARINA BROOKES WAGGA WAGGA NSW 2650
LH ANNIE ELKA
384GREG & JENNIE & THOMAS MC DERMOTT WAGGA WAGGA NSW 2650
DAL SANTO
497MR ROBERT MOFFATT MILLMERRAN QLD 4357
FINCH FARM VIDUKA
5110MRS VICKI ROYCROFT MOUNT WHITE NSW 2250
NOBLEWOOD PARK CASINO ROYALE

CLASS: S821 BEST PERFORMED SECTION 3 JUMPING HORSE
 
Winner39DIAMOND B FARM PTY LTD GLOSSODIA NSW 2756
DIAMOND B VERONA

CLASS: S821A Prize (Rug) for the Best Performed Section 3 Horse, supported by the Royal Agricultural Society of NSW.
 
Winner39DIAMOND B FARM PTY LTD GLOSSODIA NSW 2756
DIAMOND B VERONA

HORSES -Showjumping GROUP B

CLASS: 822 Junior Jumping Contest, Table A Article 238, 2.2.
 
1130MISS JESSICA TRIPP DUFFYS FOREST NSW 2084
SL ECLIPSE
255MASTER JAKE HUNTER SINGLETON NSW 2330
MIDNIGHT ROCK
3121MISS MADISON SMOUHA HO EBENEZER NSW 2756
HEDGE
467MISS JESSICA KNOX PYMBLE NSW 2073
NIGHTWISH
531MISS TEAGAN CHESTER STRATFORD VIC 3862
ROMANY EGO Z

CLASS: 824 Junior Jumping Contest, One Round Stakes, Table C.
 
153MISS KATE HINSCHEN MT PLEASANT QLD 4740
NOT OVER
2121MISS MADISON SMOUHA HO EBENEZER NSW 2756
HEDGE
375MRS KAYE MANN DUFFYS FOREST NSW 2084
YANDOO APHRODITE
455MASTER JAKE HUNTER SINGLETON NSW 2330
MIDNIGHT ROCK
5140MRS KERRIE & JAMIE WINNING EBENEZER NSW 2756
YANDOO DROUGHT

HORSES -Showjumping GROUP C

CLASS: 828 Sydney Royal Easter Show Mini Prix. FEI Table A Article 273, 3.3.
 
197MR ROBERT MOFFATT MILLMERRAN QLD 4357
FINCH FARM VIDUKA
2111MRS VICKI ROYCROFT MOUNT WHITE NSW 2250
CACHE
343MR STEPHEN DINGWALL MURRUMBATEMAN NSW 2582
CAVALIER BRYN
4137MRS KERRIE & JAMIE WINNING EBENEZER NSW 2756
YANDOO ZENZEL HBC
5139MRS KERRIE & JAMIE WINNING EBENEZER NSW 2756
YANDOO LAUGHTONS LEGACY
639DIAMOND B FARM PTY LTD GLOSSODIA NSW 2756
DIAMOND B VERONA
778MRS LISA MANUEL GLENEAGLE QLD 4285
CONGRANDA

CLASS: S828A The Kevin Bourke Memorial Perpetual Trophy donated by fellow riders in the memory of the late Kevin Bourke, for the rider of the winning horse in the Sydney Royal Easter Show Mini Prix.
 
Winner97MR ROBERT MOFFATT MILLMERRAN QLD 4357
FINCH FARM VIDUKA

CLASS: 829 Sydney Royal Easter Show Grand Prix Sweepstakes. World Cup Qualifier.
 
1131TRIPP FAMILY & THOMAS MC DERMOTT WAGGA WAGGA NSW 2650
CP ROMANTIC DREAM
1090MISS KATIE MC VEAN NEW ZEALAND 3881
DUNSTAN DAFFODIL
223MISS EVIE BULLER ORANGEVILLE NSW 2570
YALAMBI'S LANDOR
386MC DERMOTT FAMILY & MRS CAROLE MASON WAGGA WAGGA NSW 2650
CP ROLEX
4103MR BILLY RAYMONT COORAN QLD 4569
STARDOM
5118MRS SHARON SLATER PITT TOWN NSW 2756
CP ULIXES
618MR PAUL BRENT COLDSTREAM VIC 3770
ANIMATE
7102MR BILLY RAYMONT COORAN QLD 4569
OCEAN BEACH NZPH
850MISS BRIDGET HANSEN EBENEZER NSW 2756
NICALETTE NZPH
937DIAMOND B FARM PTY LTD GLOSSODIA NSW 2756
ALONDRA

CLASS: S829A The Frank Thomas Memorial Perpetual Trophy donated by the family of the late Mr F K Thomas, for the Owner of the winning horse in the Sydney Royal Easter Show Grand Prix Sweepstakes. World Cup Qualifier.
 
Winner131TRIPP FAMILY & THOMAS MC DERMOTT WAGGA WAGGA NSW 2650
CP ROMANTIC DREAM

CLASS: S829C Prize (Garland) for the winning horse in the Sydney Royal Easter Show Grand Prix Sweepstakes. World Cup Qualifier, supported by the Royal Agricultural Society of NSW.
 
Winner131TRIPP FAMILY & THOMAS MC DERMOTT WAGGA WAGGA NSW 2650
CP ROMANTIC DREAM

CLASS: S829G Prize (Medallion) for the Rider of the winning horse in the Sydney Royal Easter Show Grand Prix Sweepstakes World Cup Qualifier, supported by the Royal Agricultural Society of NSW.
 
Winner131TRIPP FAMILY & THOMAS MC DERMOTT WAGGA WAGGA NSW 2650
CP ROMANTIC DREAM

CLASS: 833 The Sydney Royal Horse Show Amateur Rider Showjump Competition. Table A Article 273, 3.3.
 
148MR MARTIN GOSTELOW SOMERSBY NSW 2250
SOMERSBY PARK CARASSINO
292MISS JADE MIDDLETON ELEEBANA NSW 2282
EVENESCENCE
389MR RODERICK MC QUEEN WILBERFORCE NSW 2756
ASB VIENNA
4114MRS REBECCA SECKOLD ROSSMORE NSW 2557
COOL DECISION
595MISS JENNIFER M MITCHELL KURMOND NSW 2757
SWEETSHOT
699MS NICOLE POETSCH CENTRAL MANGROVE NSW 2250
SKYBLITZ

HORSES -Showjumping GROUP D

CLASS: 835 Six Bars Jumping Contest, riders over 21 yrs.
 
1110MRS VICKI ROYCROFT MOUNT WHITE NSW 2250
NOBLEWOOD PARK CASINO ROYALE
261ANDREW INGLIS & SUE & TOM SMITH MAROOTA NSW 2756
I CASPER
2109MRS VICKI ROYCROFT MOUNT WHITE NSW 2250
KARTOON DE BREVE
2120MR GEOFFREY SMITH TERESEA PARK NSW 2570
WONDAREE ASH
2141MR STEPHEN DINGWALL MURRUMBATEMAN NSW 2582
CAVALIER CUDOS
657ANDREW INGLIS & CATHERINE SPENCE MAROOTA NSW 2756
FIORELLA 104

CLASS: 836 Six Bars Jumping Contest for Group B & E Competitors.
 
153MISS KATE HINSCHEN MT PLEASANT QLD 4740
NOT OVER
173MISS STEPHANIE MACKILLOP TERREY HILLS NSW 2084
ALCHERINGA TRADITION
1124MISS IZABELLA STONE SUTTON NSW 2620
KINNORDY GIULIANI
431MISS TEAGAN CHESTER STRATFORD VIC 3862
ROMANY EGO Z
4115MRS MARION & MISS COURTNEY SHEARS SALE VIC 3850
KIJIMAKALA

HORSES -Showjumping GROUP E

CLASS: 837 Young Riders Jumping Contest, Table A Article 238, 2.2.
 
156MASTER JAKE HUNTER SINGLETON NSW 2330
OH I SAY
220MISS NICOLE BRUGGEMANN GAWLER SA 5118
TWINS ZENITH
351MISS GEORGIE HARVEY MIDDLE DURAL NSW 2158
BLUE RINSE
481MR JACK MAUNDER WESTDALE NSW 2340
CYRA
59MR JAMES ARKINS BELLEVUE HILL NSW 2023
DREAMTIME INVADER

CLASS: 838 Young Riders Jumping Contest, Table A Article 238, 2.2.
 
19MR JAMES ARKINS BELLEVUE HILL NSW 2023
DREAMTIME INVADER
288MISS NATALIE MC NEILL DEERVALE NSW 2453
VASANDRA
320MISS NICOLE BRUGGEMANN GAWLER SA 5118
TWINS ZENITH
4112MRS VICKI ROYCROFT MOUNT WHITE NSW 2250
WELSOM
587MISS SARAH-LOUISE MC MILLAN YARRAMALONG NSW 2250
BELCAM ARMADA

Comments

Latest Equestrian Blogs

Blog Categories

Click for RSS Feed